Dėl šildymo sistemos priežiūros

Neseniai kilus triukšmui dėl šilumos skaitiklių patikros ir gavus Lietuvos metrologijos inspekcijos išaiškinimą pasirašytą LR ūkio ministro niekas iš tiesų nepaaiškėjo, o dar labiau susimaišė.

Toks mūsų skaitytojas Aldu (nuo kurio ir prasidėjo šių straipsnių serija), kurio komentarai itin įžvalgūs ir įdomūs vėlgi pakomentavo tą paneigimą:

[…] Tačiau dabar kitas klausimas taip pat aktualus. Nuo lapkričio 1 d. įsigalioja naujos Šilumos ūkio įstatymo pataisos, kurio, be kitų nuostatų, draudžia šilumos tiekėjui vykdyti šildymo sistemų priežiūrą. O mes gi kas mėnesį už tą priežiūrą mokam būtent Vilniaus energijai. Reiškia, ji turės kažkam perduoti priežūrą ir tas procesas visame mieste vyksta pilnu tempu. Tiesa, “pereinamasis” laikotarpis nustatytas iki 2012 m. liepos 1 d. Iki to laiko kiekvieno namo bendrasavininkai turi pasirinkti prižiūrėtoją, o namo valdytojas turi organizuoti tą pasirinkimą. Kaip reikalai šioje srityje mūsuose?

Ir išties kaip reikalai mūsuose? Iš bendrijos valdybos pirmininko sužinojau, jog mūsų bendriją spaudžia ta pati VE pasirašyti priežiūros sutartį su jais. Čia gaunasi koks tai konfliktas: Aldu sako, jog ruošiamos įstatymo pataisos draudžia šilumos tiekėjui vykdyti šildymo sistemų priežiūrą, bet VE vis tiek spaudžia. Kodėl spaudžia? Gal jaučiasi užtikrinti, kad niekas tų pataisų neprastums arba stengiasi pasirašyti kaip galima daugiau sutarčių, kad tų pataisų projektas strigtų vien dėl to, kad jų vykdymas būtų komplikuotas?

Tai kokius turime pasirinkimus? Mes deja nežinome kas dar galėtų atlikti šildymo sistemų priežiūrą (bandome klausinėtis tų pačių NPC). Kita vertus, žinodami kaip svarbu VE  viską pasiimti į savo nagus galėtumėm su jais derėtis. Bet kokios gi derybos su monopolininku?

Mes tikimės, kad šį tinklaraštį vis dar skaito Aldu, o ir kiti protingi dėdės bei tetos, kurie galėtų mums padėti savo patarimais. Tad, ar turime ką rinktis?

This entry was posted in Naujienos and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Dėl šildymo sistemos priežiūros

 1. Mokslininku namas says:

  Jokiu būdu neįsileiskite svetimo dėl šilumos reguliavimo. Jums taip sureguliuos kad negalesite savarankiskai taupyti. Galite patys reguliuoti, jei turite pazymejima, arba galite ta perleisti daryti uz mazesne kaina.

 2. ALDU says:

  Mano susiklosčiusios padėties matymas:
  1. Šilumos įstatymo pataisos jau įsigaliojo. Jas galima rasti kad ir seimo tinklapyje, o daug-maž suprantamas išaiškinimas išdėstytas energetikos ministerijos tinklapyje http://www.enmin.lt/lt/news/detail.php?ID=1539 arba čia http://www.lvdk.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=2055:lapkriio-1-d-sigalioja-ilumos-kio-statymo-pataisos&catid=43:pagrindines-naujienos&Itemid=75
  2. VE niekaip negali “spausti” bet kokį namo valdytoją pasirašyti kažkokią naują sutartį su jais, nes ir geriausiu jiems atveju šilumos punkto kartu su šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemomis priežiūrą galės organizuoti tik iki 2011 m. liepos 1 d. Čia reikia pažymėti, kad pati VE šių sistemų neprižiūri – samdo kitas įmones, dažniausiai “City service” ar kokią kitą, anot “gandų” ;), su jais susijusią įmonę. Pvz., NPC irgi priklauso City servic’ui. Kiek esu girdėjęs, šiuo metu City service kartšligiškai daro reorganizacijas, kad “nebūtų susijęs su šilumos tiekėju”.
  3. Tikras prižiūrėtojo pasirinkimas įmanomas, žinant priežiūros kainas. Jos gali būti prižiūrėtojo suformuotos ir pasiūlytos kažkokio “orientyro” pagrindu. Tas orientyras tai – Energetikos ir kainų komisijos patvirtinta nauja priežiūros tarifų skaičiavimo metodika, į kurią, be ŠP bei ŠS ir KVS priežiūros, turi būti įtraukti ir ŠP amortizaciniai atskaitymai. Tiesa, kaip mūsų namuose yra ir bus, pasakyti negaliu, nes nežinau, kas dabar yra prižiūrėtojas. Be to, įtariu, kad ŠP yra 4-o ir 6-o namų savininkų nuosavybė, o šilumos kainoje nebuvo tos amortizacinės dedamosios ir bendrija turėtų pati nuspręsti, ar toliau priežiūros kainoje bus tie atskaitymai būsimam remontui, ar sugędus kuriam iš siurblių, pavarai, mazgo valdymui, prakiurus pašildytuvui ir t.t., bus remontuojama, keičiama vienkartiniu mokėjimu.
  4. Kaip parašyta įstatyme, rinktis reiks iš prižiūrėtojo, nesusijusio su tiekėju. Tokį prižiūrėtojų sąrašą viešai paskelbti įpareigota Energetikos ministerija. Kol kas negirdėjau, kad ji dar būtų paskelbusi (matyt, laukia, kol persiorganizuos City service;))).
  5. Prižiūrėtoju gali būti ir fizinis asmuo, atitinkama tvarka atestuotas Valstybinėje energetikos inspekcijoje. Bet, kiek suprantu, būtent visos sistemos prižiūrėtojas, o ne tik “šilumos punkto reguliuotojas”. Patį šilumos punktą, tiksliau jo šildumo ir k. vandens įrenginius, nuolat reguliuoti būtnybės nėra – jis pilnai automatizuotas. Pagal poreikį galima keisti programinius nustatymus, keičiant temperatūrinius grafikus, įvesti ar nuimti, pvz., naktinius ar valandinius pažeminimus. Bet kokiu atveju, ir kiekvienas butas pats sau reguliuojasi termostatiniais radiatorų ventiliais. Sistemų gi priežiūra – tai ir krūvos dokumentacijos vedimas, ir visokie ten paveržimai, pasukimai-prisukimai, ir pratekėjimų šalinimas, ir šildymo/k. vandens sustabdymas/paleidimas, esant reikalui, ir nuorinimai, ir paruošimas šildymo sezonui, ir dar daug kas…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.