DALKIA yra DALKIA su abonentiniu mokesčiu

Šildymo sezonas prasidėjo

Nugvelbiau iš blogas.olele.lt

Mūsų puikiajame forume vėl kilo diskusijos apie šildymą. Praėjo keletas atskaitinių periodų ir žmonėms kyla klausimai. Kaip ir kiekvienais metais prasidėjus šildymo sezonui.

Vyteniui antai atėjo sąskaita už bendrųjų patalpų šildymą mažiau nei 2 kartus mažesnė nei jo buto: 120 lt (už ~94 m2 butą ~200 lt).

KPŠ? Klausė mūsų Vytenis. Mūsų sąskaita už bendrųjų patalpų šildymą yra ~30 lt (~62 m2 butas). Neatsiliepė nei vienas kaimynas, kurio sąskaita už bendras patalpas būtų nors kiek panaši.

Šilumos vagis

Šilumos vagis

Teko kreiptis į Dalkia padalinį Lietuvoje. Šie Vyteniui atsiuntė Šildymo Skaičiavimo Metodiką ir paaiškinimą, jog mokėdamas už bendrąsias patalpas jis kompensuoja kaimynų patirtus nuostolius, kurie savo butais pašildo bendrąsias patalpas ir tuo pačiu jo butą.

Vytenis mat sugalvojo taupiai šildytis: minimaliai centriniu šildymu, o kiek trūksta šiuolaikiniu kondicionieriumi, gebančiu paimti šilumos iš lauko net kai ten neigiama temperatūra. Anot jo, bute jis palaiko komfortabilią ~20 laipsnių pagal Celsijų temperatūrą.

Taip išeina, kad jis taip pat, kaip ir kiti kaimynai šildė bendrąsias patalpas, bet privalo Dalkia padaliniui Lietuvoje sumokėti už tai, kad nutarė mažiau naudoti jų gaminamos šilumos, o gaminti ją racionalesniu būdu: elektra.

Taip. Taip išeina, jog elektra šildytis yra pigiau negu centriniu šildymu Vilniuje. Ir vėl masto ekonomika nesuveikė. Gal tai dėl to, kad šildomi miesto keliai, šaligatviai ir pievos?

O gal čia progresyvus šildymo metodas? Šildomas bendrasis Vilniaus miesto oras, o paskui pagal koeficientus išdalinamas visiems miesto gyventojams? Panašu, jog tai tiesa. Vytenis savo kondicionieriumi iš miesto oro nugvelbė daugiau šilumos, nei Dalkia padalinys Lietuvoje jam numatęs.

Nutariau pasižiūrėti kas ten per formulės ir koeficientai, tad ėmiau įdėmiau nagrinėti tą Šildymo Skaičiavimo Metodiką. O ten radau tiesiog puikią formulę:

QBŠ metr = QBŠ metr kor = QBŠ metr x KLAF

KPŠ?

Galima net nesivarginti aiškinantis ką reiškia šios raidės. Mums užtenka žinoti, kad:

QBŠ metr = QBŠ metr x KLAF, kitaip tariant a=a • k, kur k=abonentinis mokestis už Vilniaus pašildytą orą.

Jūsų argumentas yra invalidas, nes mano plaukai - paukštis.

Jūsų argumentas yra invalidas, nes mano plaukai – paukštis.

Nežiūrint į tai, kad viskas čia kaip ir paaiškėjo, bet mano mąstyme įvyko lūžis…

Darželyje, atsimenu, mokė aritmetikos. Ten sakė, jog 2+2=4 → 4=4 → 2=2. Vėliau mokykloje atsirado abstraktesni dalykai, kur skaičius keitė raidės: a+a=2a → 2a=2a → a=a.

Kiek paaugau nuo to laiko ir daug kas keitėsi mano pasaulėžiūroje. Ir daugelis dalykų, kuriuos mokiausi vėliau mokykloje ar universitete šiek tiek keitėsi. Paaiškėjo, mat, kad Niutono dėsniai nevisai tiksliai aprašo fizikinius dėsnius vykstančius mūsų gyvenime, paaiškėjo, jog kvantinė fizika juos aprašo tiksliau.

GPS palydovai

GPS palydovai jų orbitose.
Nugvelbiau iš http://www.eumetsat.int

Antai, jeigu GPS palydovuose laikrodžiai “tiksėtų” tuo pačiu greičiu, kaip ant žemės, tai sistema neveiktų. Neveiktų, nes ten, aukštai, laikas eina lėčiau.

Štai, visai neseniai paaiškėjo, jog ir matematika keičiasi. Pasirodo, kad dabar a≠a. Kažkaip pražiopsojau šią žinią.

O gal čia lūžis visai ne mano mąstyme?

Prisijungus prie centrinio šildymo taupyti šilumos neapsimoka. Tie, kas tvirtina tokią kainodarą, nori, kad ši žinutė visiems būtų savaime aiški. Nekvestionuojama.

This entry was posted in Naujienos and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

19 Responses to DALKIA yra DALKIA su abonentiniu mokesčiu

 1. Per šį mėnesį teko keletą kartų pabendrauti su vilniaus energijos vadybininkais dėl tų bendrųjų patalpų šildymo (nes pats gavau panašaus santykio sąskaitą, o ir namas apšildomas pagal minėtą 3 metodą). Labai daug kartų vadybininkas minėjo, kad 3 metodas turi išties daug niuansų 🙂 na nusprendžiau pats jį pasinagrinėti. Tai ten yra toks 10 punktas: “10. Vartotojui, nesilaikančiam visų patalpų tolygaus šildymo sąlygos (qBŠ metr < KTŠS x qPŠ vidut), priskiriamas papildomas šilumos kiekis bendrojo naudojimo patalpoms šildyti (QBTŠS bn) skaičiuojamas:
  QBTŠS bn = ABŠ x (KTŠS x qPŠ vidut – qBŠ metr) kWh."

  netgi PAVYKO visas tas ktššqbš ir kitas reikšmes išsiaiškinti. Tai gavosi išties nemažai (papildomos 160 kWh už 33 kvad m butą). Bet skaičius vistiek buvo mažesnis nei sąskaitoje nurodytas. Paskambinau vėl vadybininkui, tai jis tiesiog pasakė, kad "nežino kodėl toks skaičius, nes juos skaičiuoja kompiuteriai". Tada man iškart iškilo vaizdinys kaip vilniaus energijos pastatą yra užkariavusios mašinos ir ten visi tarnauja joms (ir joks gazprom čia nekaltas). Gal netgi vilniaus energijos pastatas yra matricoj, pvz. ir visi vadybininkai tuščiomis akimis išrašinėja gyventojams sąskaitas.
  Lengvai nusijuokęs ir pasidžiaugęs XXI a. technologine pažanga pasakiau vadybininkui "viso gero" ir dabar laukiu pavasario.

 2. Miglė says:

  Čia paprasčiausias najezdas ant Vilniaus mero Artūro Zuoko. Užsikruškit, runkeliai!

 3. Adomas says:

  Nu kai 50 kv.m butas sunaudoja 2.5 Megavatvalandes energijos – kazkas ne taip. Tokiu atveju sudejus visame mieste sunaudojama energija per menesi ir padalinus is laiko vienetu gaunasi neitiketina galia. Kadangi tenka siek tiek dirbti su skaiciavimais ir prognozemis, galiu pasakyti, kad kur bepasakau siuos skaicius – niekas netiki. Sako maksimum turi buti 0.6MWh. Tai ir nesuprantu ar cia visu butai tokie kiauri ar visgi kazkas nutylima. Antravertus, auditas ne karta patvirtino, kad suminis silumos kiekis, uz kuri israsomos saskaitos, atitinka pagaminamos termofikacineje jegaineje silumos kieki. Gal Neri tada arba zolyte sildom? Manau reiktu nuodugnaus tyrimo viena karta ir surinktos tikrai geros nepriklausomu ekspertu grupes.

 4. Ernestas says:

  Kažkodėl atsijungę nuo centrinio ir įsivedę elektrinį šildymą galvoja, kad jau jie ima ir nevagia šilumos, o dar ir kitiems suteikia. O realiai, kol visas kitas namas šildosi centriniu šildymu, atsijungęs parazituoja kitų sąskaita. Jei kas pamena nors nuotrupas fizikos, tai vienu laipsniu pakelti temperatūrą reikia visuomet tokio paties energijos kiekio. Tad atsijungus nuo centrinio šildymo, sunaudoti energijos reikia tikrai ne tiek, kiek reikėtų pakelti temperaturą nuo lauko iki konfortabilios. Realiai užtenka pakelti tik kelis laipsnius, kadangi visa kita šilumos bazė ateina per sienas. Va jei visą namą atsijungtų nuo centrinio šildymo, tuomet jau pasimatytų elektrinių kondicionierių efektyvumas.
  O Vilniaus energijos skaičiavimo metodikos ir verslo praktikos, čia atskira tema, kurią geriausia būtų aiškintis prokurorams.

  • seskine46 says:

   Bet tai koks skirtumas kaip palaikoma temperatūra? Ar tas 20 laipsnių palaikomas tik su centriniu šildymu ar su centriniu + kondicionieriaus? Šiluma tai ta pati.

   Be to, jei jau teisingai skaičiuoti, tai reikėtų tada lyginti temperatūros skirtumus tarp tų butų, kurie tarpusavyje turi bendrų sienų, o ne su visu namu.

   Dėl mūsų namo tai nesu tikras, bet man atrodo, jog pertvaros tarp butų yra dvigubos iš kreidos blokelių. O be to, jei kaimynai jaučiasi, kad iš jų vagiama šiluma – visada gali apsišiltinti sienas. Šitaip laimės visi: kiekvienas gyvens šilčiau ir dujų mažiau reiks centralininkams deginti.

   P.S. Kondicionierių pardavėjas pasakojo, jog jie darė eksperimentą ir visą žiemą ofisą šildėsi tik kondicionieriais. Nežinau kiek ten ir kokių kaimynų jie turi, bet lygtais jiems tai atsipirko.

   • seskine46 says:

    Dar pridursiu: jeigu jau norime stebėti šilumos vagystes per plonas kaimynų sienas, tai būtina matuoti temperatūrą – neužtenka skaičiuoti šilumos kiekį atiduotą į patalpas.

    Geriausiu atveju tiktų kokie nors dvipusiai termometrai įmontuoti pertvarose tarp kaimynų. O kad gudruoliai negalėtų jų pašildyti – jų reikėtų kelių – kad neapsimokėtų to daryti. Žodžiu – brangu.

    Apskritai kištis į kaimynų reikalus nėra reikalo. Tegu išsiaiškina patys. O jeigu neišsiaiškina – tada galima būtų pasiūlyti mokamą paslaugą: išlyginimą pinigais už šildymą.

 5. Pingback: Dėl termostatų ant bendrojo naudojimo patalpų radiatorių | Šeškinės 4 ir 6 namų bendrijos žiniasklaida

 6. Senis Šaltis says:

  Mūsų bendrijoje to koeficiento buvo atsisakyta. Veiksmas Kaune.
  Visa problema gaunasi ne tame, kad kaimynas vagia šilumą iš greta esančio kaimyno, o tame, kad pinigai surinkti už tą ale vagystę nėra išmokami tam nuskriaustam kaimynui. O sukrenta į KE kišenę.
  Kitas niuansas. Imame tokį pavyzdį. Ta norminė šiluma, kuri turi būti bute yra 18 C. Viršutinis kaimynas mėgsta 19C. Virš jo kokius 22C. O jau virš to žmogus mėgsta vėsiau 19C. Kaip jam nevogti šilumos iš žemesnio kaimyno, jei anas mėgsta šilumą?
  Tam, kad nevogti, kiekvienas butas viršuje turi palaikyti tokią temperatūrą, kokia yra žemesniame bute, arba aukštesnę. Išvada: pats viršutinis butas turės tikriausiai kaitintis kokius 30C. Bet tam jau nėra logikos.
  Tada savarankiškas šildymas yra beprasmis. Vėl grįžtame prie kolektyvinio šildymo.
  P.S. Tikrai neblogas puslapis. Greitai perskaitysiu viską. Ačiū.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.